National Rottweiler Council (Australia) Championship Title

NRC(A) Ch Titled Dogs

2017 Owner Breeder State
Ch Connalpie Lambrusco (AI) S Finch S Finch VIC
Diziz Actions Speak Louder M & J Graham M & J Graham WA
Ch Rosarott Bounty Hunter CCD PT P Robillard S L B Carpenter SA

 

2016 Owner Breeder State
Allgemein Nora J & L MacDonald J & L MacDonald SA
Brescot Dark Ronya M Keller M Taffijin VIC
Clyzan Saphiras Arya D Gatehouse T Lane SA
Ch Diziz Another Rumour M & J Graham M & J Graham WA
Heikharma Gurmond M Lawler M Lawler NSW
Kiahbel Paco B Osler B Osler SA
Madora Such is Life K Hunt M Orton WA
Rottisliebe Eye To Eye L & S McFarland S White VIC
Skymist Abracadabra M Lawler M O’Reilly NSW
Valstam Noras Haka CCD L Holder Mr V & Mrs L Holder SA
Ch Ubersein Mirror Image (AI) B Turner / G Sparham & L Russell L Russell SA
Ubersein Strikes Again (AI) J Berryman & L Russell L Russell VIC
Zalapa I Am Taskan Lisa Chin I Sharp NSW
Gr Ch Zalapa Son Of A Gun M Krueger & D Borg I & D Sharp NSW

 

2015 Owner Breeder State
Allerzeit Ashen Foxy B Wheatland R & T McIntosh WA
Cabulla Basko Ruger ET HT J Buller J Buller VIC
Dual Ch (T) Cabulla Baskoville CCD RN HSAs ET A & C White J Buller VIC
Ch Cabulla Davy Jones HT ET K & S Beaven J Buller VIC
Darksupreme Garcia N & S Bennett N & S Bennett NSW
Darksupreme Gonzo N & S Bennett N & S Bennett NSW
Diabolo Von Agram Berg (Imp HRV) J Dyer & T Vernon R Bastek QLD
Ch Kormeister Indy D Bermingham P Henrickson SA
Rottisliebe Devils Delite HSAs HSBs L & S McFarland S White VIC
Ch Stolzsein Cannon Bolt S Bradley S Bradley VIC
Ch Ubersein Dancing in the Storm (AI) L Russell, D Borg & M Krueger L Russell NSW
Ch Ubersein Demolition Man (AI) D Dallinger, M Moore & L Russell L Russell VIC
Willemstadt Saffrondust C Langshaw M Shaw VIC

 

2014 Owner Breeder State
Allgemein Loti PT ET S Ross J & L MacDonald VIC
Bullet Sergeevrott (Imp Serbia) N Bennett V Sergeev NSW
Connalpie Shiraz Black S & S Kruzenga S Finch VIC
Ch Jobrini Image of Blue J Swanson N Dekoke VIC
Ch Leistunghund Tarazzle ET B Denson & L Fletcher K Hampton NSW
Ch Svawill Questra HT N Phillips M Svaljek & A Willigen VIC
Terrac Simply Sonique T Little & A Heineman-Little G, G & D Carter QLD
Ch Ubersein Top Model (AI) N Hann & L Russell L Russell SA

 

2013 Owner Breeder State
Ch Alchemy Digitalbitch Alchemy Kennels Alchemy Kenels SA
Darksupreme Flirtatious NT & SL Bennett NT & SL Bennett NSW
Int Ch. UCh. SCG Ch. Rom Ch. Hung Ch.
Ch. Felix Crni Lotos BH IPO1 (Imp Serbia)
DJ McKeown Z Mihajlovic QLD
Ch Hustons Majestic Lady ET (Imp NZ) D &M Simpson L & H Huston VIC
Ch Karlstein Ahlerich M & Y Legan M & Y Legan NSW
Raeburnyte Dreamweaver KM Miller KM Miller VIC
Rakaaz Joint Venture J & J Hole and J & S Baird J & S Baird VIC
T Ch Rakaaz Now or Never J & S Baird J & S Baird VIC
Ch Ubersein Domination (AI) A Slavin & L Russell L Russell VIC
Ch Vonzennith Taiga V & LE Holder S Bejatovic SA

 

2012 OWNER BREEDER STATE
Gr Ch Brodmuir Pretty Pandora
(Imp NZ)
D Mullett V Brodeur-Muir & K Muir VIC
Oberschoen Bewitched T Vernon T Vernon VIC
Ch Ubersein Pegasus S Lingwood L Russell VIC
Willemstadt Elite Love HT ET CM & P Jabke M Shaw VIC

 

2011 OWNER BREEDER STATE
Blitzkreig Sahara S McCarthy PK Grills VIC
Blakeco Cozican Danica T Little &
A Heinemann-Little
T Little &
A Heinemann-Little
QLD
Ch Dellahar Celito Westobri Kennels D Harrison SA
Ch Kiahbel Annika BA Osler BA Osler VIC
Kiromar Acacia Kermaren Kennels MR Hensgen SA
Nedrotts Anya MJ Bastin/L Rogers N Filipovic QLD
Ch Rakaaz Leading Edge J & S Baird J & S Baird VIC
Ch Rakaaz Listen Up A Mitchell J & S Baird VIC
Ch Rotzennith Phinesse MC Walker &
LH Caines
I Burns VIC
Ch Ubersein Tough At The Top (AI) L Russell L Russell VIC
Ch Ubersein Tough Love ET (AI) J Berryman L Russell VIC
Ch Ubersein Strong Persuader E Linklater & S Whiteley L Russell VIC
Ch Ubersein Va Va Voom CCD AJ Slavin L Russell VIC
Vonzennith Tyra J Dyer S Bejatovic QLD
Zessinhuf Zwei Archard D & J Boyce D & J Boyce VIC

 

2010 OWNER BREEDER STATE
Brescott Saphira Storm TA Lane M Taffijn VIC
Gr Ch Chamrott Bullie G & A Ioannidis G & J Clarke QLD
Ch Just Ask Kurt ET (Imp Swd) R & M Lawler G O’Shea NSW
Ch Ludendorf Jaeger TA Lane R & L Doyle VIC
Ch Oberschoen Black Ash TA Vernon TA Vernon VIC
Gr Ch Rotteln Bundy Bear ET L Fletcher ST & L Fletcher NSW
Ch Ubersein Tough T Tease ET (AI) L Russell L Russell VIC
Gr Ch Willemstadt Narla G & A Ioannidis M Shaw QLD
Ch Wuzdenrot KB Fayola F & S du Toit DV & DM Gillard NSW

 

2009 OWNER BREEDER STATE
Ch Cuno vom Leuchtenburgerland (Imp Gmy) D Dallinger, M Moore,
L Wallace
P Waltriny QLD
Dellahar Darkon D Ayton D Harrison VIC
Loanic Koxie Siann K Green P & Y Uhlin NSW
Ch Ludendorf Ellah B Osler R & L Doyle VIC
Ch Ludendorf Georgie H Hood R & L Doyle VIC
Ch Rakaaz Jetsetter D & C Shepherd J & S Baird QLD
Ch Rottisliebe Bliss Bomb CD S White S White VIC
Gr Ch Ubersein Prince of Tides TDX J & K Valk Ubersein Kennels VIC
Ch Ubersein Running on Faith S Fisher Ubersein Kennels NT
Willemstadt Hannibal M Pearce M Shaw WA

 

2008 OWNER BREEDER STATE
Allgemein Halle J & L MacDonald J & L MacDonald VIC
Ch Blackcombe Kaiser M & Y Legan & R Veale R Veale NSW
Chamrott Bjay A & J Clarke A & J Clarke VIC
Ch Dellahar Imme D Harrison D Harrison VIC
Dellahar Trip with Me (AI) M Cejpek D Harrison NSW
Heikharma Faolan R & M Lawler R & M Lawler NSW
Ch Heikharma Feena B Hunter/K Meikle R & M Lawler NSW
Ch Raeburnyte Belle K Miller K Miller VIC
Ch Sarayda Drama Queen D & R White D & R White VIC
Ch Willemstadt Excalibur G & W McCormack M Shaw NSW
Ch Wuzdenrot Freya DV & DM Gillard DV & DM Gillard VIC

 

2007 OWNER BREEDER STATE
Ch Arbelterhund Guderian D & C Shepherd L & N Whatling QLD
Blickscharf Dame Ruby P & K Herz P & K Herz VIC
Dellahar Night Trippa (AI) Cejpek/Harrison D Harrison NSW
Dual Ch (T) Dellahar Ultra Busy
CDX ET
D Ayton D Harrison VIC
Aust Gr Ch Dellahar Ultra Blast (A) Westobri Kennels D Harrison SA
Ch Edelfreund Beau (AI) B Hunter & K Meikle M & J Cejpek NSW
Glencoe The Game P Vicino/D Harrison R McIlwraith/P Davies VIC
Ch Heikharma Eva The Rose CD T Bonnici R & M Lawler NSW
Ludendorf Frodo M & C McMahon R & L Doyle VIC
Ch Rakaaz Grenache TD A & C White S & J Baird VIC
Ch Sandzena Magic Trixs A & C White S Grachan VIC
Ch Schwarzbear Kitt Falke (AI) S & S Kruzenga S & K Innins VIC
Ch Ubersein Khamsin Storm L Russell L Russell VIC
Ch Ubersein Koka Khola Castobian Kennels L Russell VIC
Ch Ubersein Mad About You L Russell L Russell VIC
Ch Ubersein Masquerade (AI) L Russell L Russell VIC
Ch Ubersein Midnight Special C & G Miller L Russell VIC
Dual Ch (T) Ubersein On a Promise T Finn & L Russell L Russell VIC
Vom Hause Zillas Arkon (Imp Denmark) S Bejatovic L Simonsen VIC
Ch & Slov Ch Wenno of Nicola’s Lion IPO I (Imp Cro) J & S Baird N Petkovic VIC
Willemstadt Natalia P & K Herz M Shaw VIC

 

2006 OWNER BREEDER STATE
Ch Dellahar Cruzn Around R McIlwraith/P Davies D Harrison WA
Ch Keipa Cruiser F Me M & G Smith M & G Smith NSW

 

2005 OWNER BREEDER STATE
Aust Gr Ch Alchemy Hells Wicca I Burns Alchemy Kennels NSW
Allgemein Falko J & L MacDonald J & L MacDonald VIC
Ch Allgemein Felix A & N Church J & L MacDonald VIC
Ch Allgemein Fenja DV & DM Gillard J & L MacDonald VIC
Ch Ayersrott Brave Arlee L & N Whatling S Brinkman NSW
Ch Ayersrott Brave Artus P & S Oldfield S Brinkman NSW
Ch Castobian Golf N Fortune M Van Liempd & J Killin M Van Liempd & J Killin VIC
Gr Ch & NZ Ch Crusade Cold Comfort G & P Hall A Maxwell NSW
Ch Deitzrot Grande Emperor G Hamilton L Deitch NSW
Ch Goodiesway Basco (AI) (A)
CDX TDX
A & C White I & P Goodman VIC
Ch Hanbar Wizard (Imp UK) Kermaren Kennels C & N Window SA
Ch Hausemehr Cadmus (AI) P Hulands & I Moore I Moore VIC
Dual Ch (T) Jahzorn Brilliant N
Blue (A) CDX
J & S Baird D & P Johnson VIC
Ch Jenecks Punch SchH I ZtP
BH ET (Imp USA)
M Svaljek & A Willigen E Salquist VIC
Ch Ludendorf Erik R & L Doyle R & L Doyle VIC
Nowstarin The Rose I & L Wallace I & L Wallace NSW
Ch Oscelly Strumpets Lass Ubersein Kennels C & G Miller VIC
Ch Rakaaz Nara Flynn (A) CD
TD ET
J & S Baird J & S Baird VIC
Ch Rottbaron Heidi M & J Cejpek M Berki NSW
Ch Ubersein The Eliminator (A) L Russell L Russell VIC
Ch Willemstadt Slick Chic (A) D Harrison M Shaw VIC
Ch Wuzdenrot Acclaim DV & DM Gillard DV & DM Gillard VIC

 

2004 OWNER BREEDER STATE
Gr Ch Blickscharf Ashke ET CD S & S Kruzenga P & K Herz & K Leung VIC
Ch Bernzhunde Muuk C & J Spiteri & J Burns J Burns SA
Ch Brohez Baron Beau AD BH T Green F McBride VIC
Ch Dellahar Aztec Gold R Harrison D Harrison VIC
Ch Dellahar Gold Otan D Harrison D Harrison VIC
Ch Dreistleigh Famed Fargo L & N Whatling J & V Leigh NSW
Ch Kormeister Myka K Hampton P Henrickson NSW
Ch Nottrott Wilde Gero G Diaz S & S Lodge NSW
Ch Nottrott Wilde Hailey (AI) S & S Lodge S & S Lodge NSW
Ch Nottrott Wilde Hakim (AI) S & S Lodge S & S Lodge NSW
Ch Nottrott Wilde Hexe (AI) S & S Lodge S & S Lodge NSW
Ch Ormslee Jakaza Hadeda (A) ET D & L Blackwell H Read VIC
Ch Romhund Jade M Tinetti B & M O’Reilly VIC
Gr Ch Dual Ch (T) Ubersein Geronimo T Finn Ubersein Kennels VIC
Ch Ubersein Get Up and Go C & G Miller Ubersein Kennels VIC
Ch Ubersein Guiding Light S Smith Ubersein Kennels VIC
Ch Ubersein The Enforcer CD D Field Ubersein Kennels VIC

 

National Rottweiler Council Australia
Top of Page

Member Login: